עורך דין תמ"א 38 - ייצוג דיירים בתמ"א 38

עורך דין תמ"א 38 - ייצוג דיירים בתמ"א 38

עו''ד רם תורן

למעלה מעשור, קבוצת דיירים בבנייני דירות משותפים, בוחרים לטפל בסיכונים הנובעים מרעשי אדמה כחלק מתוכנית המתאר הארצית בפני רעידות אדמה, או בשמה המוכר יותר בקרב הציבור – תמ"א 38. בפועל, מלבד חיזוק מבנה המגורים מפני הסכנה הצפויה, מנצלים בעלי דירות את השיפוץ הבטיחותי הצפוי למען הקלות וחריגה מקווי הבניין ואף לעיתים החוק מאפשר את הריסת המבנה לחלוטין והקמתו מחדש, כאשר כל זה נעשה עם מתן הטבות מיסוי, פטורים מהיטלי השבחה, יחד עם קביעת מע"מ בשיעור אפס בגין שירותי הבנייה לדיירים, כל אלו מהווים תמריצים כלכליים לבעלי הדירות כדי ישתתפו בפרויקט התמ"א 38.

לעיתים פרויקטים רבים נמשכים זמן רב וסובלים ממהמורות רבות, בין אם מדובר בגיבוש הסכמת הדיירים, קבלת האישורים הנדרשים מגופי השלטון והרשויות הרלוונטיות ואף הפרויקט חושף את בעלי הדירות למעשי עוקץ שונים מבעלי מקצוע וקבלנים שונים.

על מנת להתמודד עם בעיות אלו ובעיות נוספות, על המשתתפים בפרויקט, לבחור עורך דין תמ"א 38, והוא הלכה למעשה מהווה היועץ היחידי של הדיירים מול היזמים והרשויות. עורך הדין העוסק בייצוג דיירים, נמצא בניגוד עניינים תמידי, מאחר ומשכורתו משולמת ע"י היזם ולא הדיירים, ולכן בחירת עורך הדין מתמחה בתחום תמ"א 38 הינה משימה חשובה כדי לקיים את האינטרסים של הדיירים בבניין.

איך בוחרים עורך דין מתמחה בייצוג דיירים בתמ"א 38?

על מנת שהדיירים יבחרו את הנציג שישמור על זכויותיהם, ריכזנו עבורכם מספר המלצות חשובות. עורך דין תמ

המלצות בפרויקט קדם: במידה ועורך הדין ייצג בעברו דיירים, אנו ממליצים לבחון עימם כיצד התנהל במהלך הפרויקט? האם היה זמין לשאלות ותשובות? האם עמד בלוח הזמנים שקבע? כיצד התמודד עם דיירים בעייתיים?

אוזן קשבת לבעלי הדירות: רבים מבעלי הדירות אינם מבינים את הסוגיות המשפטיות השונות הכרוכות בפרויקט תמ"א 38. לכן, יש לוודא כי עורך דין תמ"א 38 מקציב בעבורכם שעות ייעוץ והכוונה על הפרויקט וההסכם עם היזם, הסבר על לוחות זמנים, תפקידם של כל אחד מבעלי התפקידים השונים ואף שידע להסביר את הסיכונים הקיימים בפרויקט.

תפקידו של עורך הדין: על עורך דין תמ"א 38 ללוות את הדיירים לכל אורך הפרויקט ועבודתו איננה מסתיימת רק באיסוף החתימות – עליו לבצע ליווי שוטף מול הרשויות המוניציפאליות; בחינת הזכויות הקנייניות של בעלי הדיירים מול הטאבו ורשות מקרקעי ישראל ועליו לוודא שאין תקלות בבניין והעבודה מתבצעת בהתאם לחוזה ובהתאם ללוח הזמנים שנקבע.

עוד בנושא

עו"ד מקרקעין
עורך דין נדלן
עו"ד חוזה חכירה

אם בחרתם לשדרג את דירתכם, בין אם לצרכי בטיחות ובין אם ברצונכם להוסיף מרפסת שמש ומעלית לדירתכם, השתדלו לבחון ולהתייעץ עם מומחים בתחום.

כאן במשרד גדעון פישר ושות' אנו עתירי ניסיון בליווי, הכוונה וביצוע של עשרות פרויקטים של תוכנית תמ"א 38 ונשמח לעמוד לשירותכם לכל שאלה או בקשה.