ברוכים הבאים לשערי הג'ונגל

ברוכים הבאים לשערי הג'ונגל

עורך דין גדעון פישר - שותף מייסד

ברשותכם, נתחיל מהסוף; אם מנפץ חלון הראווה הבא בהפגנה כזו או אחרת לא יישפט ויכלא בבית הסוהר אחורי סורג ובריח, אזי נתגעגע לכך שתתנפצנה רק זגוגיות.
 

רודי ג'וליאני, ראש העיר המופלא של ניו יורק, קנה את עולמו ביכולתו להביא סדר לאזורי הארלם והברונקס. הוא הסביר שהצלחתו נבעה מכך שבמקום להתבלבל מהפרשנויות והתירוצים, הוא פשוט הפעיל יד קשה כנגד....שוברי הזגוגיות. הוא ווידא שכולם יבינו שמי שזורק אבן על רכוש של האחר למעשה לא רק תוקף אותו אלא גם מאתגר את מערכות המשפט והאכיפה, הצדק והמשטר, הרשויות והדמוקרטיה כשלעצמה.
 

כן, הדמוקרטיה, שבשמה ומטעמה מתירים לנו להפגין, לא יכולה להכיל את אחותה החורגת, האנרכיה. לפיכך, מסוכן לדידי להבליג ולאפשר – ולו לאדם אחד – להסתתר מאחורי טענות פופוליסטיות כמו אלה המועלות בתקשורת, כולל של עיתונאים, כגון כתב מסויים של ה'גלובס', שנסחף בקולמוסו והתבטא כמי שהיה במקום וראה שוטרים וקצינים ש"אוהבים להרביץ".
 

אוהבים ?....!
 

האם מתכנני הפגנה, שידעו מבעוד מועד שאינה חוקית, באמת חושבים שיוכלו לעשות ככל העולה על רוחם ולהיתמם כאשר קומץ אנשים רואים בכך קבלת מנדט לוונדליזם, פגיעה ברכוש והסתה?!
 

אלימות לא רק שהינה אסורה אלא שאינה פותרת בעיות. כך מחנכים בבתי הספר, אך ראוי שתלמידי ישראל ילמדו שאת זה אנו מממשים לא רק לגבי המתרחש בין כותלי כיתותיהם. האם באמת ניתן להסביר לכ-2 מיליון התלמידים במדינת ישראל ולילדי הגן שלמבוגרים מסוימים ניתנה הזכות לפעול באלימות כי....הם באים "ממקום טוב"?!

 

אפרופו, הקלישאה הקשורה למקום שאליו מובילים דורשי ה"כוונות הטובות", אמורה להדהד בחוזקה אצל כל מי שאמור לתכנן את מתווה הקמפיין ומסלולי המחאה הבאים עלינו לטובה.
 

על מנהיגי המפגינים להפנים שאם יותירו את הברירה אצל אוכפי החוק, הרי שלמעשה לא תהא הברירה בידם.
 

התסכול מכך שהמצב הכלכלי-חברתי טרם השתנה מבחינת המפגינים הינו ברור. אני רק מציע לכולנו שנתאפק עם התאווה ל'אקשן' בתקשורת ונחדל לצקצק שפתיים כשמדובר בזכוכית או שתיים, כי כשנתעשת זה עלול להיות לאחר שאדם חף מפשע הוקרב על מזבח ההתלהמות ושנאת החינם, שהגיעו בעבר עד לחורבן בית המקדש, והרי המוחאים אינם חפצים להרוס - אלא דווקא לבנות – 'צדק חברתי'.
 

איני בעד אנשי קצוות, האמונים לדוגמא על האמירה, לפיה 'כל שנעשה רחמן על האכזרי, לסוף נעשה אכזר על הרחמנים'. לעומת זאת, אשמח לראות דיאלוג ענייני והגון בין ראשי המחאה לבין רשויות אכיפת החוק, כך שהכל יפעלו הן באחריות והן במידתיות.
 

איני מעלה בדעתי שהרשויות תעזנה למנוע התקהלות למען מטרה משותפת, אשר הינה בליבת החירות של מדינתנו. אין החולק על כך שחשוב לקיימן, כל עוד שאינן מפרות את השלום ונעשות במסגרת רשיון שניתן מבעוד מועד ובהתאם לתנאיו.
 

אנא בואו נעצור את הכניסה לג'ונגל האלימות, בעודנו על סיפו.


עו"ד גדעון פישר הוא יו"ר ארגון ההורים הארצי למערכות החינוך בישראל