כולנו חיילים

כולנו חיילים

עורך דין שרון דיין

ליטיגציה

בניגוד לדעת רבים, דיני הצבא רלוונטיים לכולנו.

 

במשך שנים ייצגתי מאות רבות של חיילים שהסתבכו במערכת הצבאית, היא המקבילה למערכת הפלילית החלה על האזרחים במדינה. ראיתי ולמדתי, שבמקרים רבים, לא היה מדובר בנאשמים "טיפוסיים" שרואים בטלוויזיה, אלא דווקא באוכלוסייה נורמטיבית - חיילים וחיילות צעירים, בנים למשפחות "רגילות", מילואימניקים שנשאבו לפרק זמן קצוב, אך קריטי, למערכת הצבאית הקשוחה והזרה להם, קצינים ונגדים, המתפרנסים למחייתם כמו כולנו, וכו' - אשר מצאו עצמם, ביום בהיר אחד, בפני שופט.

 

כולם הפכו ברגע לנאשמים, רק מפני שטעו לחשוב, כמו רבים, שמערכת המשפט הצבאית איננה רלוונטית לכולנו. כולם המעיטו בכוחה לשאוב גם מי שאינו מועד לעבריינות.

 

לעניות דעתי, הסיבה לכשל התפיסתי הזה נעוץ בייחודיותה של מערכת המשפט הצבאית.

 

מערכת המשפט בצבא היא אמנם מערכת משפט פלילית לכל דבר ועניין. היא מחילה על עצמה את חלקו הארי של הקודקס הפלילי החל על אזרחי המדינה, ומאמצת באופן מלא גם את דיני הראיות החלים במערכת בתי המשפט "הרגילים". ואולם, לדיני הצבא נופך ייחודי, שאינו חל על אזרחים רגילים ואינו קיים באזרחות - המשמעת הצבאית.

 

רובנו מבינים ומודעים לכך שהמשמעת הצבאית קיימת ומושרשת בדיני הצבא, אבל כולנו טועים במשמעות הנלוות לשילובה במערכת דינים זו.

 

בשם המשמעת הצבאית אפשר לעשות הרבה: אפשר להרחיב את רף האכיפה, על ידי העמדה לדין של נאשמים גם בעבירות שבמערכת האזרחית לא היו מביאות לנקיטה בהליכים; אפשר להחמיר בענישה, על ידי הטלת רכיבי ענישה שחומרתם ומשכם זרים למערכת האזרחית; אפשר להקצין את עילות המעצר, באמצעות השמת חיילים במעצר גם במקרים בהם באזרחות לא הייתה נפתחת חקירה פלילית בכלל; ואפשר להגדיל את סיכויי ההרשעה, על ידי לחיצת הנאשם להודות בכתב אישום מינורי, ביחס לכתב האישום במקור, שנופח בשם המשמעת הצבאית.

 

הכל חוקי, הכל לגיטימי, הכל כשר - מכיוון שהכל בשם המשמעת הצבאית.

 

רק כדי לסבר את האוזן, לפני כמה שבועות פורסם מקרה בו חייל הורשע בבית דין צבאי בשימוש במולקולה סינתטית תחליפית לחומר הפעיל בקנאביס, שלא מנויה בפקודת הסמים המסוכנים, ולכן לא הייתה אסורה לשימוש לפי חוק. אם לא די בהרשעתו, הרי שגם הוטל עליו מאסר לריצוי בפועל. בבסיס ההרשעה והאישום היו טעמים הנעוצים במשמעת הצבאית. הזוי.

 

ודוגמא זו הנה אחת מיני רבות.

 

אפשר להתווכח אם למשמעת הצבאית מקום לגיטימי במערכת פלילית, אבל עלינו להיות מודעים לכך שזו המציאות המשפטית בצבא. בעידן שיח הזכויות, שבו כל אזרח מודע לזכויותיו ונחוש לממשן, יש להיות "ערניים" גם לתחומים, שעל פניו, מצטיירים כרחוקים ופחות מאיימים, אך בפועל, יכולים לגעת לכל אחד ואחד מאתנו.

 

גם אם השתחררנו.