תמונת המצב

תמונת המצב

עורך דין שרון דיין

ליטיגציה

בשבוע שעבר, בפעם המי יודע כמה, נחשפנו שוב לסרטון שהועלה לרשת האינטרנט בו מתועדים עימותים בין תושבים פלסטינים ובין קציני וחיילי צה"ל, כשהפעם היה זה באזור הכפר נבי סלאח. סרטונים שכאלה מציפים את רשת האינטרנט חדשות לבקרים, וכמעט תמיד הם גם מוצאים דרכם לעיתונות בארץ ובעולם.

 

דומה, שישנן שתי דרכים להתייחס לסרטונים שכאלה.

 

האחת, לצפות בסרטון כפי המוכנה בעגה המשפטית - as is. מה שאתה רואה זה מה שאתה מקבל. על פניו, טמון היגיון רב בגישה זו, שכן צילום מאורע כלשהו אמור, לכאורה, לשקף את המציאות העובדתית לאשורה, וליצור מידה רבה של וודאות מבחינה עובדתית וראייתית.

 

ואולם, נראה שקיימת גם גישה חלופית, העדיפה בעיניי, אשר מתייחסת בחשדנות רבה לאותם סרטונים ידועים. החשדנות האמורה נובעת מהעובדה, שלרוב מסתתר מניע ו/או אינטרס מסוים מאחורי אותו צילום, למשל, להציג את קציני וחיילי צה"ל באורח שלילי ככל הניתן.

 

והנה, רק השבוע זכינו לדוגמא אשר אולי יכולה להמחיש מדוע עלינו לחשוד בתוצרי הצילום של העימותים בשטחים. במדורי החדשות דווח על הפגנה פלסטינית שנערכה למרגלות הכפר נבי סלאח, בה נראו ילדים פלסטינים מתעמתים עם חיילי צה"ל. ההפגנה לוותה בצוותי צילום של ארגונים פלסטינים ובינלאומיים, שרק המתינו למעידת החיילים. אלא שלמזלם של החיילים, שלא נפלו למלכודת שטמנו להם, סוכנות הידיעות תצפית סיקרה גם היא ההפגנה, והצליחה לתעד כיצד ילדים פלסטינים מתגרים, בלשון המעטה, בחיילינו.

 

עכשיו חישבו: באותה מידה, היינו יכולים למצוא עצמנו בסיטואציה דומה עם סוף שונה לחלוטין. באותה מידה ממש, היינו יכולים למצוא עצמנו בפני סרטון בו נראה חייל צה"ל מפעיל כוח כנגד תושב השטחים. ואולם, בסיטואציה הזו, לא תועדו מעשיי התגרות וקנטור קודמים מצד אותו תושב שטחים. כל שהיה זו תמונה בו חייל צה"ל מפעיל כוח כלפי פלסטיני, מבלי שאנחנו נדע שהאמת היא שבכלל מדובר בהפעלת כוח סביר, לשם הגנה עצמית מפני מעשי התגרות מסוכנים.

 

מסיבה זו בדיוק חשוב להקפיד, בפן המשפטי, על הרציונאליים המונחים בבסיס הגישה החלופית האמורה. סרטון מוגש כראייה רק בכפוף להוכחת מספר תנאים לפי דין, וביניהם שתינתן עדות מכלי ראשון אודות נסיבות צילום הסרטון, וחשוב מכך, אודות מהלך האירועים אשר לא נתפסו בעדשת המצלמה. רק כך נוכל להבטיח שסרטון מסוים משקף בצורה מקסימאלית את המציאות העובדתית הנכונה.

 

שלא תבינו אותי לא נכון. למרבה הצער, ישנם מקרים חמורים מאוד בהם כוחותינו עושים שימוש פסול בסמכותם כלפי תושבי השטחים. מקרים אלה פסולים, ויש למצות עם העבריינים את מלוא חומרת הדין. ועם זאת, אני בטוח שמקרים אלה הם המיעוט שבכלל. צבא ההגנה לישראל הינו בין הצבאות המוסריים ביותר בעולם ( - אם לא המוסרי שבהם), וסרטונים "ערוכים" או "מגמתיים", כגון זה שפורסם רק בתחילת השבוע, מכתימים שלא בצדק את קצינינו וחיילנו, ובמקרה הגרוע, עלולים להביא להרשעתם של חפים מפשע.

 

זכרו - תמונה אמנם שווה אלף מילים. אך ניתן בהחלט לומר שתמונה שהושמטה והוסתרה שווה הרבה יותר.